Obecna sytuacja na rynku najmu mieszkań
W dzisiejszych czasach, mieszkanie na wynajem staje się coraz bardziej stabilnym wyborem. Ceny najmu przestają gwałtownie rosnąć, a tendencja ta jest wyraźnie widoczna. W przypadku podwyżek stóp procentowych, obserwujemy chwilowy wzrost zainteresowania wynajmem mieszkań. Dotyczy to szczególnie osób, którym obniżyła się zdolność kredytowa na tyle, że nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego lokum. Obecnie wynajmowanie mieszkań przebiega sprawnie. Jeśli lokal jest wynajmowany w oparciu o „rynkowy” czynsz, znalezienie nowego najemcy zajmuje nie dłużej niż miesiąc, a często tylko kilka dni od wystawienia oferty na rynek. Jednak nie obserwujemy już szalonych wzrostów czynszów.
Preferencyjne kredyty na pierwsze mieszkanie
Projekt ustawy o „pierwszym mieszkaniu” zakłada korzystne warunki kredytowania dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie na wynajem. Gdy ustawa zostanie wdrożona, można spodziewać się wzmożonego zainteresowania kredytami oprocentowanymi na poziomie 2%, gdzie resztę pokrywać będzie Rządowy Fundusz Mieszkaniowy. Ta forma wsparcia będzie obowiązywać przez 10 lat i będzie dotyczyć nieruchomości o wartości do 500 000 zł w przypadku singli, lub 600 000 zł w przypadku małżeństw. To realna okazja do finansowania niewielkich mieszkań o 2 lub 3 pokojach, zwłaszcza na rynku warszawskim. Propozycja ta może ożywić rynek sprzedaży, który przez rygorystyczne kryteria zdolności kredytowej znacząco się zawiesił w marcu 2022 roku. To z kolei może prowadzić do spadku zainteresowania długoterminowym wynajmem, ponieważ ludzie chętniej płacą raty kredytu „za swoje” niż czynsz za „cudze”.
Inwestowanie w mieszkania na wynajem
Nie wydaje się, by zainteresowanie zakupem mieszkań na wynajem miało maleć. Istnieje kilka powodów, dla których przewidujemy, że ten rynek będzie nadal atrakcyjny. Po pierwsze, ludzie uciekają przed inflacją i przenoszą swoje oszczędności z banków do nieruchomości, których wartość jest stabilniejsza niż wartość złota. Po drugie, rośnie zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym, który jest bardziej opłacalny niż długoletni, a przynosi wyższy zwrot z inwestycji w krótszym czasie. Po trzecie, nieruchomości stają się lokatami mającymi na celu zabezpieczenie przyszłych emerytur. Widać już teraz, że wysokość emerytur, szczególnie dla przedsiębiorców, nie wystarcza na pokrycie kosztów wynajmu i życia, a co dopiero na inne podstawowe potrzeby. Coraz więcej Polaków kupuje mieszkania na wynajem, aby zabezpieczyć swoją przyszłość i godniejsze życie po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej.