Czy warto skorzystać z usług pośrednika sprzedaży nieruchomości?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że licencja pośrednika sprzedaży nieruchomości od 2014 roku nie jest koniecznością podczas transakcji dotyczącej sprzedaży mieszkania czy domu. Dotyczy to zarówno wsi, małych miasteczek, jak i największych miast, niezależnie od metrażu lokalu czy jego położenia.
Z drugiej strony jednak zatrudnienie pośrednika sprzedaży nieruchomości gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, każda taka osoba powinna być bowiem wpisana do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Dzięki temu zarówno sprzedawca mieszkanie, jak i potencjalni kupcy, mogą mieć pewność, że czuwa nad podpisywaniem umowy prawdziwy zawodowiec, który zna się na rzeczy i dopilnuje, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem.
Co robi pośrednik sprzedaży nieruchomości?
Profesjonalny pośrednik sprzedaży nieruchomości zapewnia swojemu klientowi spokój i bezpieczeństwo na każdym etapie realizacji transakcji. Przede wszystkim, warto podkreślić, że jest to osoba doświadczona i obeznana w tym sektorze gospodarki. Można więc liczyć na jej pełne wsparcie merytoryczne oraz doradztwo prowadzące do podpisania satysfakcjonującej mowy.
Oprócz tego pośrednik sprzedaży nieruchomości zająć się może również profesjonalną wyceną nieruchomości oraz wykonaniem materiałów, które służyć będą następnie na potrzeby wystawiania ogłoszeń. Osoba znająca rynek doskonale wie, w jaki sposób powinno być np. napisanie ogłoszenie, wykonane zdjęcia czy nagrany film promocyjny. Do przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości, która ma pójść sprawnie i trwać możliwie krótko, niezbędne jest również skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Jest ich wiele, właściciel więc nie powinien zaprzątać sobie nimi głowy, bo zrobić to za niego może właśnie pośrednik sprzedaży nieruchomości. Co więcej, powierzyć mu można stały kontakt z potencjalnymi klientami, w tym m.in. oprowadzanie oraz negocjację umów. Dzięki temu umowa masz szansę zostać podpisana jeszcze szybciej, na czym zwykle zależy każdemu właścicielowi.
Ile kosztuje zatrudnienie pośrednika sprzedaży nieruchomości?
Jak widzisz, zatrudnienie pośrednika sprzedaży nieruchomości niesie ze sobą długą listę zalet. Przede wszystkim jego obecność gwarantuje spokój i bezpieczeństwo całej operacji, co w przypadku obrotu tak wysokimi kwotami, jak w przypadku sprzedaży mieszkań, jest niezwykle ważne. Istotna w tym przypadku jest jednak nie tylko sama obecność pośrednika, ale też jego wynagrodzenie. Czy na pewno zatrudnienie go opłaca się pod względem finansowym i ile właściwie takiej osobie należy zapłacić?
Pośrednik sprzedaży nieruchomości najczęściej ustala swoje wynagrodzenie na podstawie osiągniętej ceny nieruchomości. Jest ona określana procentowo – zależnie od stawki, może to być ok. 2-3 proc. Jak wygląda kwestia wypłaty dla pośrednika w sytuacji wynajmu lokalu? Prowizja określana jest wtedy często jako 1-2-miesięczna cena najmu, ale praktykowane są także rozwiązania w postaci stawki procentowej od miesięcznego czynszu.