Mieszkania Domy Grunty > Słownik > Pośrednik na rynku nieruchomości

Pośrednik na rynku nieruchomości

  25 paź 2021
szybka sprzedaż nieruchomości

Ile zarabia pośrednik na rynku nieruchomości? Dowiedz się, ile zapłacisz za  jego usługi

Rola pośrednika na rynku nieruchomości jest niezwykle odpowiedzialna i istotna dla sprawnego przeprowadzenia transakcji sprzedaży mieszkania czy domu. Osoba taka, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościom, może znacznie przyśpieszyć proces, a jednocześnie wynegocjować jak najlepsze warunki finansowe dla swojego klienta. Część osób nie docenia roli pośredników na rynku nieruchomości, a inni nie wiedzą, w jaki sposób są oni finansowani oraz co właściwie wchodzi w zakres ich obowiązków i o co można ich poprosić. Właściciele nieruchomości, którzy planują ich sprzedaż, powinni dokładnie przyjrzeć się tym kwestiom. Może być to dla nich okazja na inwestycję, dzięki której ich zyski ze sprzedaży będą większe, niż się spodziewali.

Ile kosztuje pośrednik na rynku nieruchomości?

Większość pośredników na rynku nieruchomości określa swoje wynagrodzenie na podstawie prowizji procentowej od wartości nieruchomości, którą sprzedają. Oznacza to, że właściciel mieszkania nie płaci im pensji z góry, a pobierana jest ona od wynegocjowanej kwoty, za którą uda się sprzedać np. mieszkanie. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga od klienta wydawania pieniędzy przed ich zarobieniem, a jednocześnie motywuje pośrednika do zawarcia umowy na jak najatrakcyjniejszych warunkach.

Większość biur nieruchomości ustala prowizje na poziomie ok. 2-3 proc. wartości nieruchomości, która jest na sprzedaż. Nie jest to jednak zasada, bowiem przepisy odgórnie nie ustalają zarówno najwyższej, jak i najniższej kwoty. Z tego względu ważne jest szczegółowe omówienie warunków współpracy z pośrednikiem na rynku nieruchomości, jeszcze przed rozpoczęciem działań.

Wpływ na wysokość prowizji ma bardzo wiele aspektów, a w niektórych przypadkach sięgać ona może nawet 6 proc. Zależy to np. od wartości nieruchomości, jej lokalizacji, prestiżu i stanu budynku, jego otoczenia czy czasu, w jakim właściciel mieszkania chciałby zakończyć cały proces. Warto dodać, że opłacenie pośrednika na rynku nieruchomości nie zawsze spoczywa na sprzedającym. W umowie zawarty może być bowiem zapis, zgodnie z którym pokryciem tego kosztu obciążony może być też kupujący.

Czym zajmuje się pośrednik na rynku nieruchomości?

Wiemy już, ile zarabia pośrednik na rynku nieruchomości na pojedynczej transakcji, czas więc przyjrzeć się dokładnie zakresowi jego obowiązków. Na rynku dostępne są zarówno biura oferujące kompleksowe wsparcie klientów podczas całego procesu sprzedaży, od wystawienia ogłoszenia, aż do podpisania umowy, jak również tacy, którzy pomagają tylko na pewnym etapie. Skupmy się na tej pierwszej opcji, w której zawarte są przede wszystkim takie działania, jak:

  • Wsparcie i doradztwo na każdym etapie transakcji;
  • Pomoc w skompletowaniu dokumentów i domknięciu wszystkich formalności;
  • Wycena nieruchomości;
  • Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości;
  • Stworzenie materiałów niezbędnych do stworzenia ogłoszeń;
  • Kontakt z potencjalnymi klientami i oprowadzanie ich po nieruchomości;
  • Negocjacje ceny.